ESWT NEDİR?

ESWT Nedir ?

ESWT (Extracorporeal ShockWave Therapy), kısaca şok dalga tedavisi. Vücut dışında oluşturulan güçlü ses dalgalarının çelik başlıklı bir aplikatör vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan non-invazif uygulama şeklidir. Elektro-hidrolik enerji ilkesine dayanan yüksek basınç ve yüksek enerjiyi çok kısa süre içerisinde uygulama imkanı sağlayarak birkaç seansta yüksek başarı ile tedavi olanağı sağlamaktadır.

Hangi Rahatsızlıklarda ESWT kullanılabilir ?

Kalsifiye omuz ağrısı Omuz eklemine yakın tendonlarda kalsiyum depozitlerinin, eklem içinde oluşturdukları enflamasyonun neden olduğu omuz ağrısı şikayetidir. Tenisçi ve Golfçü dirseği Aşırı kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan dirsek ağrısı şikayeti. Topuk dikeni Aşırı zorlanmaya bağlı olarak ayak topuk kemiğinin altında zamanla yırtıklar ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemikimsi bir yapıya bırakır. Üzerine bastıkça ağrı hissedilen bir şikayettir.

ESWT’nin uygulanmadığı alanlar nelerdir ?

Hamileler, kalp pili kullanan ve kanserli hastalarda uygulanmaz. Ayrıca baş, boyun ve sinirlere yakın bölgelerde, henüz gelişimini tamamlamamış kemiklerde uygulanmaz. Yan etkileri varmıdır ? Şok dalga tedavisinde ciltte oluşan hafif kızarıklık dışında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hasta tedaviden sonra günlük işlerine devam edebilir.

Hasta ne zaman etkisini fark eder ?

İlk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde ağrılarda azalma görülebilir. Eswt tedavisinde amaç ağrının geçici olarak giderilmesi değil, kalıcı olarak bir tedavi sağlamaktır.

ESWT başarı oranı nedir ?

Omuz kireçlenmesinde % 80, tenisçi ve golfçü dirseğinde % 70, topuk dikeninde % 85 ve üstü başarı oranına sahiptir.

Oluşma sebebi ayak tabanındaki aşırı zorlanmadır. Ayak tabanındaki tendon dokusunun topuşa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemikimsi bir yapıya bırakır. Bu da röntgen filminde topuğa batmış bir diken gibi görünür. Ağrının sebebi dokuda meydana gelen zedelenmedir. Oluşan kireçlenme vücudun zedelenmeye karşı verdiği reaksiyondur.

Topuk Dikeni

Şişmanlık,ayak taban bozuklukları, uzun süre ayakta kalma, yürüme ve bazı spor dallarındaki aktiviteler hazırlayıcı faktör oluştururlar. Hasta genellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme, ayakta kalma ile tekrar artabilir.

ESWT Topuk Dikeni Hastalığında Nasıl Etkili Olur?

Topukta oluşan kireçlenmenin zaman içinde erimesini , hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak uygulama bölgesinde organ kanlanması artar.Angiogenez (dokuların yenilenmesi)’i sağlayan eNOS, VEGF, PCNA vb faktörler uygulama alanında artar. Neovaskülüzasyon yeni damar oluşumu görülür.

ESWT Tedavisinin Sonuçları Uygulama Sonrası ne Zaman Başlar?

Uygulama sonrası çoğu hastada ilk haftadan itibaren iyileşme başlar. Şok Tedavi uygulamasında amaç geçici olarak ağrının giderilmesi değil, hastanın kalıcı ve kesin tedavisinin yapılmasıdır.

Topuk Dikeni Tedavisinde Diğer Öneriler

1. Ayakkabı içine yerleştirilen ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı/taban desteği

2. Spor ayakkabı ve ayakkabı seçerken dikkat edilecek konularda hastayı bilgilendirme.

3.Egzersiz uygulamaları

4. Fazla kiloları vermek.

MASTERPULS® MP50 Kullanım Alanları

​Omuz kalsifiye tendinitleri

Radial ve ulnar humeral epikondilitler

Patellar tendinitler

Achillodynia

Plantar fasciitis

Myofasial triger noktaları

Diğer insersio tendinitler

Kas ve bağ doku aktivasyonu

İğnesiz şok dalga akupunktur

ANA SAYFA ESWT NEDİR?